Seminarium poświęconego problematyce diagnozy i edukacji dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami narządu wzroku.
W dniu 17 marca 2015 r. w Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu we wspólnie z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną nr 1 w Elblągu zorganizowaliśmy seminarium tematyczne poświęcone problemom diagnozy i zaspokajania specjalnych potrzeb edukacyjnych uczniów. Wsparcia organizacyjnego udzieliła PWSZ w Elblągu.
Przedsięwzięcie patronatem honorowym objął Warmińsko – Mazurski Kurator Oświaty.
W seminarium wzięli udział pracownicy poradni psychologiczno – pedagogicznych z rejonu elbląskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Olsztynie, specjaliści szkolni pracujący z dziećmi z niepełnosprawnościami wzroku, studenci i pracownicy akademiccy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu. Na listę obecności wpisało się osób.
Seminarium poprowadziły panie Joanna Gawlicka i Joanna Żbikowska, dyrektorki poradni elbląskich. W ramach seminarium głos zabrali zaproszeni goście:
- dr Mariusz Doroszkiewicz, lekarz okulista, który zaprezentował zagadnienia medyczne dotyczące wad wzroku i chorób oczu,
- pan Andrzej Rekusz, przedstawiciel Polskiego Związku Niewidomych, który posługując się własną perspektywą, jako osoba słabo widząca, przedstawił problemy utrudniające dobre przystosowanie i funkcjonowanie ucznia z problemami w widzeniu w warunkach szkolnych,
- pan Sławomir Bis, ortometrysta, który umożliwił uczestnikom seminarium zapoznanie się z dostępnymi na rynku, nowoczesnymi rozwiązaniami ortooptycznymi wspierającymi widzenie.
W drugiej części seminarium wystąpili pracownicy elbląskich poradni psychologiczno – pedagogicznych, osoby zawodowo związane z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością widzenia.
Wszystkim prelegentom serdeczne podziękowania za podzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami.